ذریه طیّبه

رب هب لی من لدنک ذریة طیبه

ذریه طیّبه

رب هب لی من لدنک ذریة طیبه

ذریه طیّبه

من حجاب را دوست دارم.

۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است


۱ - مسابقه گویندگی در این بازی هر کودکی سعی می کند متنی را که از قبل تنظیم شده است بدون اشتباه بخواند (به تقلید از گویندگان اخبار تلویزیون و رادیو). برنده کسی است که مسلط تر از دیگران بوده و کمتر اشتباه داشته باشد.


۲ - بازی «مصاحبه تلویزیونی»🎤🎤

 یکی از کودکان نقش فیلمبردار را با گذاشتن یک شی بر دوش ایفا می کند و فرد دیگر نقش مصاحبه گر را با گرفتن یک شی به عنوان میکروفن بازی می کند و از بچه های دیگر در رابطه با موضوعاتی که از قبل تنظیم شده است، سوالاتی می کند ازجمله در زمینه بهداشت دهان و دندان، رفتار در خانواده، رفتار در مدرسه، اطلاعات عمومی و...


۳ - بازی «نقل خاطره، داستان، شعر، معما و لطیفه»

 از کودکان خواسته می شود با آرامش کامل، یکی از خاطرات خود یا داستان و شعری را که یاد دارند برای دیگر اعضای گروه تعریف کنند نتیجه گیری از خاطرات و داستان ها با هدایت بزرگ ترها و توسط اعضای گروه انجام می شود.


۴ - بازی «چه کسی می تواند دیگران را بخنداند»

 یکی از کودکان موظف می شود با انجام حرکات خنده دار، دیگر افراد را بخنداند. از دیگر افراد خواسته می شود در مقابل خندیدن مقاومت کنند چون برنده کسی است که افراد بیشتری را بخنداند. 


۵ - بازی «کامل کردن یک داستان»

 یک نفر ابتدای یک داستان را تعریف می کند و از کودکان می خواهد که آن داستان را ادامه دهند. مثال: یک روز یک شکارچی در جنگل با یک شیر برخورد کرد... حالا بقیه داستان را یک نفر از کودکان ادامه می دهد و به همین ترتیب بقیه داستان را سایر کودکان ادامه می دهند.


۶ - بازی «کامل کردن یک شعر»💠

 یک مصرع از یک شعر خوانده می شود و از کودکان خواسته می شود که مصرع و بیت های بعد را به نحوی که وزن و قافیه به هم نخورد بگویند. برنده کسی است که شعرش نزدیک تر به مضمون اصلی باشد.


۷ - بازی «تکمیل جملات» برای کودکان یک سری جملات ناقص می خوانیم و آنها باید حدس بزنند که در جای خالی، چه کلمات و جملاتی را قرار دهند (این موارد می تواند در ابتدا، وسط یا آخر جمله باشد) ✔️

مثال: ....... بارید و تمام لباس هایم خیس شد.

امروز با آنکه ........ راه می رفتم به زمین خوردم. 

هر کسی که دوست دارد موفق شود باید...........


۸ - بازی «پاسخ به پرسش ها»❓✔️

- کودکان باید به سوالات مطرح شده پاسخ صحیح دهند.

مثال: - وقتی هوا سرد می شود چه می کنیم؟

- وقتی هوا گرم می شود چه کاری می کنیم؟

- وقتی بنزین خودرو تمام می شود چه باید کرد؟ 

- وقتی که هوا تاریک می شود چه باید کرد؟

-وقتی می خواهیم خط صاف رسم کنیم از چه وسیله ای باید استفاده کنیم؟ و سوالاتی از این قبیل.


۹ - بازی «داستان سازی با تصاویر»

- یک سری از تصاویر مختلف را به کودکان نشان می دهیم و از هر کودک می خواهیم برای آن تصویر، یک داستان تعریف کند.


۱۰ - بازی «معلم بودن» این بازی با توجه به هدف های آن می تواند به شکل های مختلف اجرا شود ازجمله شیوه برخورد با بچه های تنبل و درس نخوان، روش های تشویق، روش های تنبیه، مشخصات یک معلم خوب، اخلاق و رفتار کلاسی و مواردی از این قبیل، که همه به شکل نمایشی قابل اجراست. 👌

کودکان باید نقش های مختلف را بازی کنند تا به درک احساسات دیگران نائل شوند.🌻


منبع: www.mahdportal.ir

سور قرآنی:

از امام صادقعلیه السلام روایت شده است: اگر سوره ی آل عمران را نوشته و زن نازا آن را به همراه خود داشته باشد، به اذن خدا باردار می شود و اگر فرد تنگدست آنرا به همراه داشته باشد، خداوند امرش را آسان کرده و روزی اش می دهد[1]. همچنین از آثار خواندن سوره ی مریم، به دست آوردن ثروت و فرزند ذکر شده است و از ابان بن عثمان نقل شده که حضرت صادقعلیه السلام فرمودند: هر کس به خواندن سوره مریم مداومت کند، نمیرد تا اینکه برسد به آنچه او را بی نیاز سازد، از جان و مال و فرزند[2]. هر که بین نماز صبح و نافله اش سوره ی حمد را 41 مرتبه چهل روز بدون فاصله بخواند، خداوند حاجت او را برآورده مى کند؛ حتى اگر به نیت اولاد باشد، اولاد روزى او مى کند[3].

اگر کسی را فرزند نباشد، زن و شوهر هر دو روزه دارند و وقت افطار غسل کند و یکبار سوره ی مبارکه ی مزمّل را به آب بخوانند، هر دو از آن بخورند، فرزند حاصل شود[4].[1] کنز العمّال، حدیث 2544

[2] درمان با قرآن، ص56

[3] المخازن، ص430

[4] بحر الغرائب، ص35


انگشتری:

کسی به حضرت امام على النقىعلیه السلام عرض کرد که داراى فرزند نمی شود، حضرت تبسم نمود و فرمود: انگشترى با نگین فیروزه بگیر و بر آن نقش کن: «رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ‏» راوى گفت پس چنین کردم و یک سال بر من نگذشت تا اینکه بمن فرزند پسرى عنایت گردید[1].

باید توجه داشت که یکی از عوامل مستجاب نشدن افراد جهت فرزند دار شدن، انجام گناه و زبان فحاش است. در روایتی از امام صادقعلیه السلام آمده: مردى از بنى اسرائیل براى این که خدا به او پسرى دهد سه سال دعا مى‏کرد؛ وقتى دید خداى تعالى او را اجابت نمى‏کند، عرضه داشت: خدایا آیا من از تو دورم که سخن مرا نمى‏شنوى یا این که من به تو نزدیکم و تو مى‏شنوى ولى اجابت نمى‏کنى؟ کسى در خوابش آمد و به او گفت: تو از سه سال تاکنون خداى را با زبانى فحّاش و دلى گناهکار و قلبى سرکش و نیّتى آلوده مى‏خوانى؛ از فحشت دست بردار و دل خویش را پاک نما و نیت خویش را درست کن (آنگاه دعا کن) مرد یک سال چنان کرد خداى تعالى به او پسرى داد[2].[1] مسند الإمام الرضاعلیه السلام، ج‏2، ص366

[2] بحار الأنوار ، ج‏58، ص 172

اذان گفتن:

هشام بن ابراهیم به امام رضاعلیه السلام عرضه داشت: سرورم از دو مشکل سخت رنج می‏برم: یکی بیماری و دومی نداشتن فرزند. امام رضا علیه السلام به او دستور داد که در منزل خود در اوقات نماز با صدای بلند اذان بگوید. هشام بعد از عمل به این دستور از هر دو مشکل خود راحت شد هم بیماریش برطرف گردید و هم اینکه دارای فرزندان متعدد گردید. مرحوم کلینی می‏فرماید: محمد بن راشد وقتی این سخن را از هشام بن ابراهیم شنید، او نیز عمل کرده و به آرزویش رسید[1]. در روایتی از حضرت رسولصلی الله علیه و آله نقل شده است: اذان گویان امین مومنان در مورد نمازهایشان و روزه هایشان و گوشت تنشان و خونهایشان هستند و اذان گویان چیزی از خداوند عزّ وجل نمی طلبند مگر آنکه به ایشان عطا می فرماید و در هیچ مورد شفاعت نکنند مگر آنکه شفاعتشان مورد قبول قرار گردد[2].

تسمیه به محمد و علی:

امام صادقعلیه السلام به مردی که از نداشتن فرزند شکایت داشت فرمودند: هنگام نزدیکی این دعا را بخوان: «اَللّهُمَ  اِنْ رَزَقْتَنِی وَلَداً سَمَّیْتُهُ مُحَمَّدا[3]ً» او این کار را کرد و بچّه دار شد. درحدیث دیگر فرمود که هر که را فرزند نشد نیت کند که اگر مرا فرزند شود، علی نام خواهم کرد و اگر چنین کند، خدا او را پسری روزی کند.

یکی از حضرات معصومینعلیهم السلام فرموده اند: پدرم هر گاه بچّه دار شدن یکی از همسرانش به تاخیر می افتاد به او می فرمودند: »یَا فُلَانَهُ انْوِی عَلِیّاً« مدتی نمی گذشت که آن زن باردار می شد و پسری به دنیا می آورد[4].[1] من لا یحضره الفقیه، ج‏1، ص 292

[2] من لا یحضره الفقیه، ج‏1، ص 297

[3] وسایل‏الشیعه، ج 21، ص 378؛ خدایا اگر فرزندی به من عطا کنی، نامش را محمّد خواهم گذاشت.

[4] الکافی، ج 6، ص10

آب نیسان:

سید جلیل على بن طاووس(ره) روایت‏ کرده: روزى جمعى از اصحاب نشسته بودند، رسول خداصلى اللّه علیه و آله وارد شد و به ایشان سلام کرد، و اصحاب جواب سلام ایشان را گفتند حضرت فرمودند: آیا مى‏خواهید دوایى را که جبرئیل به من تعلیم داد که نیازمند دواى پزشکان نباشم به شما تعلیم دهم؟ امیر المومنینعلیه السّلام‏ و سلمان و دیگران پرسیدند آن دوا چیست؟ حضرت به امیر المومنینعلیه السلام خطاب فرمودند که در ماه نیسان رومى آب باران را مى‏گیرى و هر کدام از سوره‏هاى فاتحه الکتاب و آیة الکرسى، قل هو اللّه احد، قل اعوذ بربّ الفلق، قل اعوذ بربّ الناس و قل یا ایها الکافرون  هر کدام را هفتاد مرتبه‏ مى‏خوانى، و در روایت دیگر سوره قدر را نیز هفتاد مرتبه، و هفتاد مرتبه «اللّه اکبر»، و هفتاد مرتبه «لا اله الاّ اللّه» و هفتاد مرتبه اللّهم صلى على محمّد و ال محمّد» را می خوانی، آنگاه هفت روز در بامداد و شامگاه پی در پی از آن آب مى‏آشامى، به حق خدایى که مرا به راستى‏ به رسالت بر خلق برانگیخت سوگند یاد مى‏کنم، که جبرییل گفت: خدا از کسى‏که این آب را مى‏آشامد، بر مى‏دارد هر دردى را که در بدنش باشد، و به او عافیت بخشد، و دردها را از تن‏ و استخوان‏هاى او بیرون کند، و اگر در لوح دردى براى او مقدر شده باشد محو مى‏کند. و به حق پروردگارى که مرا به حق فرستاده، اگر فرزند نداشته باشد، و فرزند بخواهد، آب نیسان را به آن نیّت بیاشامد، به او فرزند روزى شود، و اگر زن عقیم باشد، با نیّت از این آب بیاشامد، خداى تعالى به او فرزندى را روزى مى‏کند و اگر مرد عنّین باشد و قادر بر مقاربت کردن با زنان نباشد و از این آب بخورد، خداى تعالى از او این آزار را برطرف مى‏کند و بر مجامعت کردن قادر مى‏شود و اگر زنى خواهد به پسرى آبستن شود و این آب را بیاشامد، به آن حامله مى‏شود و همچنین اگر دخترى را خواهد به آن آبستن مى‏شود  و تصدیق این معنى در قرآن مجید واقع شده که: «یَهَبُ لِمَنْ یَشَاءُ إِنَاثا وَ یَهَبُ لِمَنْ یَشَاءُ الذُّکُورَ أَوْ یُزَوِّجُهُمْ ذُکْرَانا وَ إِنَاثا وَ یَجْعَلُ مَنْ یَشَاءُ عَقِیماً» و در ادامه فواید بسیاری را برشمردند و نیز گفت: به حق خدایى یکه تو را به راستى فرستاده، هرکه‏ حکمت بر زبان او جارى کند، و دلش را از فهم و بینایى پر کند، و از کرامتهایش به او عطا فرماید، آنچه به احدى از عالمیان عطا نکرده، و هزار آمرزش رحمت بر او فرستد، و غش و خیانت و غیبت و حسد و ستم و کبر و بخل و حرص و غضب را از دل‏ او برکند، و از عداوت و دشمنى مردم و بدگویى ایشان نجات یابد و موجب شفاى همه بیماری هاى او شود. مولف گوید: این روایت مشهور درباره آثار آب نیسان به عبد اللّه بن عمر منتهى مى‏شود، و به این خاطر سندش ضعیف است، و فقیر به خط شیخ شهید دیدم، که این روایت را، از حضرت صادقعلیه السلام با همین خواص و سوره روایت کرده، ولى آیات و اذکار به این طریق نقل شده که بر آب نیسان مى‏خوانى: فاتحه الکتاب و آیة الکرسى و قل یا ایها الکافرون و سبّح اسم ربّک الاعلى، قل اعوذ بربّ الفلق، قل اعوذ بربّ الناس و قل هو اللّه احد، هر یک را هفتاد مرتبه، و مى‏گویى: هفتاد مرتبه«لا اله الاّ اللّه» و هفتاد مرتبه«اللّه اکبر» و هفتاد مرتبه:«اللّهم صلى على محمّد و آل محمّد» و هفتاد مرتبه «سُبحانَ اللّه و الحَمدُللّه وَ لا اله الاّ اللّه و اللّه اکبر».

در عمل نیسان بهتر آن است که اگر جمعى خوانند هر یک مجموع آن سوره‏ها و اذکار را هفتاد مرتبه بخوانند و از براى آنها که مى‏خوانند فایده‏اش عظیمتر و ثوابش بیشتر است و در این سالها بعد از بیست و سه روز که از نوروز بگذرد تقریبا داخل نیسان ماه رومى مى‏شوند و ماه نیسان سى روز است.

برای طلب فرزند و بچه‌دار شدن این آیات را نوشته و به کمر زن ببندد:

»بِسمِ اللهِ الرّحمنِ الرَّحیِم کَهیعص ذِکْرُ رَحْمَتِ رَبِّکَ عَبْدَهُ زَکَرِیّا اِذْ نادی رَبَّهُ نِداءً خَفِیًّا قاَل رَبِّ اِنّی وَهَنَ الْعَظْمُ مِنّی وَ اشْتَعَلَ الرَّأسُ شَیْباً وَ لَمْ اَکُنْ بِدُعائِکَ رَبِّ شَقِیّاً وَ انّی خِفْتُ الْمَوالِیَ مِنْ وَرائی وَ کانَتِ امْرَاَتی عاقِراً فَهَبْ  لی مِنْ لَدُنْکَ وَلِیّاً یَرِثُنی وَ یَرِثُ مِنْ الِ یَعْقُوبَ وَ اجْعَلْهُ رَبِّ رَضِیّاً هُوَ الَّذی یُصَوِّرُکُمْ فِی الاَرْحامِ کَیْفَ یَشاءُ لااِلهَ اِلاّ هُوَ الْعَزیزِ الْحَکیمِ اِنَّما اَمْرُهُ اِذا اَرادَ شَیْئاً اَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونَ بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ اللّهُمَّ یا ذَا الْعَرْشِ الْکَریمِ وَ الْمُلْکِ الْقَدیمِ یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحیمُ یا سَتّارُ یا غَفّارُ یا اَحَدُ یا صَمَدُ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ اَجْمَعینَ رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ اَنْتَ خَیْرَ الْوارِثینَ».

همچنین آمده برای بچه دار شدن این آیات و دعا را نوشته در کمر زن بندد:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ کهیعص ذِکْرُ رَحْمَةِ رَبِّکَ عَبْدَهُ زَکَرِیَّا إِذْ نَادَى رَبَّهُ نِدَاء خَفِیًّا قَالَ رَبِّ إِنِّی وَهَنَ الْعَظْمُ مِنِّی وَاشْتَعَلَ الرَّأْسُ شَیْبًا وَلَمْ أَکُن بِدُعَائِکَ رَبِّ شَقِیًّا وَإِنِّی خِفْتُ الْمَوَالِیَ مِن وَرَائِی وَکَانَتِ امْرَأَتِی عَاقِرًا فَهَبْ لِی مِن لَّدُنکَ وَلِیًّا یَرِثُنِی وَیَرِثُ مِنْ آلِ یَعْقُوبَ وَاجْعَلْهُ رَبِّ رَضِیًّا(مریم:1-6) هُوَ الَّذِی یُصَوِّرُکُمْ فِی الأَرْحَامِ کَیْفَ یَشَاء لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ(آل عمران:6) اِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیْئًا أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ(یس:82) بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ اللّهُمَّ یا ذَا الْعَرْشِ الْکَریمِ وَالْمُلْکِ الْقَدیمِ یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحیمُ یا سَتّارُ یا غَفّارُ یا اَحَدُ یا صَمَدُ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ اَجْمَعینَ رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِینَ» .

زنی که فرزندی نمی آورد اگر این دعا را بنویسند و بر بازوی راست او ببندند و با طهارت با شوهر جمع شود حامله شود:

«بِسمِ اللهِ الرّحمنِ الرَّحیِم یا الله یا الله یا الله یا ربّ یا ربّ یا ربّ یا حیّ یا حیّ یا حیّ یا ذالجلالِ والاِکرام یا حیّ یا قَیّوم اسئلُکَ باسمِکَ العَظیم ان ترزقنی وَلَداً صالحاً طیّباً بِرَحمَتِکَ یا اَرحَم الرّاحِمین[1]».

از شیخ بهاییعلیه الرحمة  منقولست که بجهت حمل زنان آیه ی مبارکه «وَلَوْ أَنَّ قُرْآنًا سُیِّرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الأَرْضُ أَوْ کُلِّمَ بِهِ الْمَوْتَى بَل لِّلّهِ الأَمْرُ جَمِیعاً(رعد:31)» بحروف مقطع بنویسد و بر پهلوی زن بندد، حامل شود. می گوید: من به نهصد زن دادم، حامله شدند.[1] مفاتیح الغیب

وارد شده است که هر که این دعا را در ظرف بنویسد و بشوید و به زن دهد که بیاشامد و سپس به نزد او رود، آن زن حامله گردد، هر چند که عقیم باشد، این دعا این است[1]:

«بِسمِ اللهِ الرّحمنِ الرَّحیِم اللّهُمَّ یا ذَا الْعَرْشِ الْکَریمِ وَ الْمُلْکِ الْقَدیمِ یا اللهُ یا رَحْمنُ یا رَحیمُ یا سَتّارُ یا غَفّارُ یا اَحَدُ یا صَمَدُ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَارزُقنی وَلَداً صَالِحاً».

عبداللّه بن عباس روایت کند از رسول خداصلى اللّه علیه و آله که فرمودند جبرئیل گفت: یا رسول اللّهصلى اللّه علیه و آله بدان خدایى که تو را براستى به خلق فرستاد اگر کسى را فرزند نباشد، این دعا را بنویسد و بشوید و بخورد از آب آن حق تعالى اولاد صالح به او کرامت فرماید و هر که درد اندام باشد و بلغم و ناسور یا درد و بوى بد دهان و زکام و درد قولنج و درد سر و زهر مار و عقرب، این دعا او را نگاه دارد و به مراد خود برسد انشاءاللّه:

«اعُوذُ بِکَلِماتِ اللهِ التّاماتِ کُلَّها مِنْ شَرِّ کُلِ شَیْطانٍ وَ مِنْ شَرِّ السّامَّهِ وَ مِنْ کُلِّ عَیْنٍ لامَهٍ وَ اِنْ یَکادُ الَّذینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِاَبْصارِهِمْ لَمّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَیَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ وَ ما هُوَ اِلاّ ذِکْرٌ لِلْعالَمینَ کَهَیعص حمعسق‌ اها شراهت اذونی اصاوث آل شدای بِحَقِّ لا اِلهَ اِلاّ الله مُحَمَّدْ رَسُولُ اللهِ بِسْمِ‌اللهِ الشافی بِسْمِ اللهِ الْکافی بِسْمِ اللهِ المُعافی بِسْمِ اللهِ الَّذی لایَضُرُّ مَعَ اِسْمِهِ شَیْءٌ فِی الْاَرْضِ وَ لا فِی السَّماءِ وَ هُوَ السَّمیعُ الْعَلیمُ اِنْ یَشَاءْ یَسْکُنْ فَیَظْلَلْنَ رَواکِدَ عَلی ظَهْرِهِ اِنَّ فی ذلِکَ لآیاتٍ لِکُلِّ صَبّارٍ شَکُورٍ اِنَّهُمْ یَکیدُونَ کَیْداً وَ اَکیدُ کَیْداً فَمَهِّلِ الْکافِرینَ اَمْهِلْهُمْ رُوَیْداً الرَّیحُ والله وَرائِهِمْ مُحیطٌ بَلْ هُوَ قُرآنٌ مَجیدٌ فی لَوْحٍ مَحْفُوظٍ بِسم‌الله الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ قُلْ اعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ مِنْ شَرِّ ما خَلَقَ وَ مِنْ شَرِّ غاسِقٍ اِذا وَقَبَ وَ مِنْ شَرِّ النَّفاثاتِ فِی العُقَدِ وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ اِذا حَسَدَ بِسم‌الله الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ قُلْ اَعْوذُ بِرَبِّ النّاسِ مَلِکِ النّاسِ اِلهِ النّاسِ مِنْ شَرِّ الْوَسْواسِ الْخَنّاسِ الَّذی یُوَسْوِسُ فی صُدُورِ النّاسِ مِنَ الْجِنَّهِ وَالنّاسِ یُریدُ اللهُ اَنْ یُخَفِّفَ عَنْکُمْ وَ خُلِقَ الْاِنْسانَ ضَعیفاً وَ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ اَجْمَعینَ اَلْآنَ خَفَّفَ اللهُ عَنْکُمْ وَ عَلِمَ اَنَّ فیکُمْ ضُعْفا وَ صَلِّ عَلی نَبِیِّنا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ اَجْمَینْ ذلِکَ تَخْفیفٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ رَحْمَهٌ وَ صَلَّی اللهُ عَلی خَیْرِ خَلْقِهِ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ اَجْمَعین[2]».

در بعضى از کتب براى دعای گنج العرش خواص و اثراب زیادى نوشته اند و از آن جمله است اگر کسی این دعا را هر روز بخواند، به شخص بیمارى که اطباء از معالجه او مایوس شده اند بدمد، خداوند از فضل خود او را با شفاى عاجل عنایت فرماید و اگر شخصى داراى اولاد نباشد و این دعا را با مشک و زعفران بنویسد و سى و یک روز نزد خود نگاه دارد، خداوند عالم او را صاحب اولاد فرماید و امید هست که دارنده این دعا در قیامت درجه و مقام عالى داشته باشد:

«بِسم ِالله الرَّحمن الرَّحیم لا اله الاّ اللهُ سُبحانَ المَلِکِ القُدّوس لا اله الاّ اللهُ سُبحانَ العَزیز الجَبّار لا اله َ الاّ الله ُ سُبحان اَلرَّوف الرَّحیم لا الهَ الاّ الله ُسُبحانَ الغَفوُرِ الرَّحیم لا الهَ الاّ الله ُسُبحانَ الکَریمِ الحَکیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ القَوِیِّ الوَفِیِّ  لا اله الاّ اللهُ سُبحان َالَّطیفِ الخَبیر لا الهَ الاّ الله ُسُبحان الصَّمَد ِالمَعبود ِلا الهَ الاّ اللهُ سُبحان َالغَفوُر ِالوَدوُد لا اله َالاّ اللهُ سُبحانَ الوَکیل الکَفیل لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الرَّقیب الحَفیظ ِلا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الدّائِمِ القائِم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ المُحی ِالمُمیت لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الحَیّ ِالقَیّوُم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الخالِق ِالبارِیءِ لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العَلِیِّ العَظیم لا اله الاّ اللهُ سُبحانَ الواحِدِ الاَحَد لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الموءمِنِ المُهیمِن لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الحَسیب ِالشَّهید  لا الهَ الااللهُ سُبحانَ الحَکیم ِالکَریم لا اله الاّ اللهُ سُبحانَ الاوَّل ِالقَدیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الاوَّل ِالاخِرِ لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الظّاهِرِ الباطِن لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الکَبیر المُتَعال لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ القاضیِ الحاجات لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الرَّحمن ِالرَّحیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ رَبِّ العَرشِ العَظیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ رَبّیَ الاَعلی لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ البُرهان ِالسُلطان لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ السّمیِعِ البَصیر لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الواحِدِ القَهّار لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العَلیمِ الحَکیم  لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ السّتّار الغَفّار ِلا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الرَّحمن الدَّیّان لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الکَبیر الاَکبَر لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العَلیم ِالعَّلاّم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الشّافی الکافی لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العَظیم الباقی لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الصَّمَد ِالاَحَد لا الهَ الاّ اللهُ سُبحان رَبِّ الاَرضِ وَ السَّموات لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ خالِقِ المَخلوقات لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ مَن خَلَقَ اللَّیلَ وَ النَّهار لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الخالِقِ الرّازق لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الفَتّاح ِالعَلیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العَزیزِ الغَنیِّ  لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الغَفوُر الشَّکورِ لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العَظیمِ العَلیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ ذِی المُلکِ وَ مَلَکوُت لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ ذِی العِزَّةِ وَ العَظَمَةِ لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ ذِی الهَیبَةِ وَ القُدرَةِ لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ ذِی الکِبریاءِ وَالجَبَروُت ِ لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ السَّتّار ِالعَظیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العالِمِ الغَیبِ لا اله َالاّ اللهُ سُبحانَ الحَمیدِ المَجید لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الحَکیمِ القَدیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ القادِرِ السَّتَّار لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الَسَّمیعِ العَلیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الغَنیِّ العَظیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العَلاّمِ السَّلام لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ المَلِکِ النَّصیر لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الغَنیِّ الرَّحمن لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ القَریبِ الحَسَنات لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الوَلِیِّ الحَسَنات لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الصَّبوُر ِالسَّتّار لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الخالِقِ النّوُر لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الغَنیِّ المُعجِز لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الفاضِل الشَّکوُر لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الغَنیِّ القَدیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الجَلالِ المُبین لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الخالِصِ المُخلِص لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الصّادِقِ اَلوَعد لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الحَقِّ المُبین لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ ذِی القوَّةِ المَتین  لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ القَویِّ العَزیز لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الحَیِّ الَّذی لا یَموُت لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الَعلاّمِ الغُیوُبِ لا اله الاّ اللهُ سُبحانَ السَّتّار العُیُوب ِلا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الغُفرانِ المُستَعان لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ رَبِّ العالَمین لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الرَّحمن السَّتّار لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الرَّحیم ِالغَفّار لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العَزیزِ الوَهّاب لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ القادِرِ المُقتَدِر لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ ذِی الغُفرانِ الحَلیم لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ المَلِکِ المُلکِ لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ البارِیءِ المَصَوِّر لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ العَزیزِ الجَبّار لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الجَبّارِ المُتَکَبِّر لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ عَمّا یَصِفوُن لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ القُدّوُس السُّبُّوح ِلا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ رَبِّ المَلائکةِ وَالرُّوح لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ ذِی الالاءِ وَ النَّعَماءِ لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ المَلِکِ المَقصُود لا الهَ الاّ اللهُ سُبحانَ الحَنّانِ المَنّان ِلا الهَ الاّ اللهُ ادَمُ صَفی الله لا الهَ الاّ اللهُ نوُحُ نَجیُّ اللهِ لا اله الاّ اللهُ اِبراهیمُ خَلیلُ الله لا الهَ الاّ الله ُاِسمَعیل ذَبیحُ الله لا الهَ الاّ اللهُ موسی کَلیم الله لا الهَ الاّ اللهُ داوُد ُخَلیفَةُ الله لا الهَ الاّ اللهُ عیسی روُح الله لا اله َالاّ اللهُ مُحَمَّد رَسوُل الله وَ صَلَّی اللهُ عَلی خَیرِ خَلقِهِ وَ نوُرِ عَرشِهِ اَفضَلِ الانبیاءِ وَ المُرسَلین َحَبیبِنا وَ سَیِّدِنا وَ سَنَدِنا وَ شَفیعِنا مَولانا مُحَمَّد وَ عَلی الِهِ وَ اَصحابِهِ اَجمَعین بِرَحمَتِکَ یا اَرحَمَ الراحِمین».[1] مفاتیح الحاجات، ص182

[2] گنجهای معنوی

ادعیه:

امام صادقعلیه السّلام به شخصی که بچّه دار نمی شد علاوه بر این که در مورد نحوه انتخاب همسر سفارشی فرمودند؛ توصیه کردند: این دعا را بخوان که من امیدوارم که خدا فرزندان دختر و پسر به تو عطا نماید. و دعا این است:

«اَللّهُمَ  لا تَذَرْنی فَرْداً و أنتَ خَیرُ الوارِثینَ وَحیداً وَحْشاً فَیقْصُرُ شُکْری عَنْ تَفَکُّری، بَلْ هَبْ لی عاقِبَةَ صِدْقٍ ذُکُوراً و اِناثاً آنَسُ بِهِمْ مِنَ الْوَحْدَةِ وَاَسْکُنُ اِلَیْهِم مِنَ الْوَحْدَةِ، وَاَشْکُرُکَ عِنْدَ تَمامِ النِّعْمَةِ یا وَهّابُ یا عَظیمُ یا مُعظِم، ثُمَّ اَعْطِنی فِی کُلِّ عافِیَةٍ شُکْراً حَتّی تُبلِغَنی مِنها رِضوانَکَ فِی صِدْقِ الْحَدیثِ وَاَداءِ الاَمانَةِ وَ وَفاءٍ بِالعَهْدِ».[1] پس حاجب این دعا را خواند صاحب ذریه ای کثیر شد.

در حدیث دیگر از امام جعفر صادقعلیه السلام منقول است که شخصی شکایت کرد که مرا فرزند نمی شود. حضرت فرمودند:  چون خواهی که بر نزد زن خود بروی این سه آیه را بخوان انشاءالله خدا تو را فرزندی روزی می کند[2]:

«وَذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ اَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنادى‏ فِی الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمینَ فَاستَجَبْنَا لَهُ وَ نجَّیْنَاهُ مِنَ الْغَمّ‏ِوَ کَذَلِکَ نُنجِی الْمُؤْمِنِینَ‏ وَ زَکَرِیَّا إِذْ نَادَی رَبَّهُ رَبِّ لا تَذَرْنی فَرْداً وَ أَنتَ خَیرُ الْوارِثِینَ(انبیاء:87-89)»

و در مکارم اخلاق آمده است این آیه را سه بار بخوان:

«وَذَاالنُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنادى‏ فِی الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمینَ».

فردی گوید به حضرت صادقعلیه السلام گفتم من از خانواده اى هستم که منقرض شده اند و من تنها بازمانده آنها هستم و فرزندى ندارم، فرمود: در سجده این دعا را بخوان: «رَبِّ هَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعاءِ رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِین‏» و نیز در رکعت آخر از نماز شب این دعا را بخوان سپس با همسرت در آن شب مجامعت کن. آن فرد گفت: پس چنین کردم و صاحب دو فرزند به نام های علی و حسن شدم[3].

ثواب های زیادی برای دعایی موسوم به مولود نامه ذکر شده است که از آن جمله: دارنده آن در نظر خلایق عزیز و گرامی باشد و سحر بر وی کارگر نشود و از شر مار و عقرب و هر گزنده در امان باشد و از اندوه ایمن باشد و اگر ظالمان قصد جان و مال وی نمایند ضرری به او نمی رسد و اگر تنگ روزی باشد خدای تعالی او را وسیع می کند و اگر قرض داشته باشد قرض او  ر ا از خزانه غیب خود ادا می کند به شرط اینکه در فکر ادای آن باشد و اگر فرزند بخواهد حق تعالی به او کرامت فرماید و برکات بسیاری برای خواندن و شنیدن آن در ماه مبارک رمضان و نوشتن و در کفن گذاشتن آن شمرده شده است. آن دعا این است:

«بِسمِ اللهِ الرّحمنِ الرَّحیِم اَللّهُمَ ارْزُقْنا اَمِنَ المُصْطَفی اِیمانَ المُصْطَفی اِخلاصَ اِسلامَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا بَرَکَةِ المُصْطَفی اَنْبیاءَ المُصْطَفی بَصیرَةَ المُصْطَفی حُجَّةِ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا سِرَّ المُصْطَفی تَوَکَّلِ المُصْطَفی اَللّهُمَ  ارْزُقْنا ثَوابَ المُصْطَفی صِراطَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا حَیاءَ المُصْطَفی حِلْمَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا دُعاءَ المُصْطَفی دینَ المُصْطَفی دَیاسَةَ المُصْطَفی رَأفَةَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا زُهْدَ المُصْطَفی زینَةَ المُصْطَفی زِیارَةَ المُصْطَفی سَعادَةَ المُصْطَفی صَبْرَةَ المُصْطَفی سَخاوَةَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا شَریعَةَ المُصْطَفی شَهادَةَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا صَوْتَ المُصْطَفی صُحْبَةَ المُصْطَفی ضیِاءَ المُصْطَفی جَمالَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا طَلَعَةَ المُصْطَفی طَهارَةَ المُصْطَفی طاهِرَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا عِشرَةَ المُصْطَفی عِبادَةَ المُصْطَفی عِنایَةَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا فَلاحَ المُصْطَفی فَراتِحَةَ المُصْطَفی لَطْفِ المُصْطَفی اَللّهُمَ  ارْزُقْنا کَلامَ المُصْطَفی اَکْرَمَ المُصْطَفی لَذَّةِ المُصْطَفی لِقاءِ المُصْطَفی امالِ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا مَحَبَّةِ المُصْطَفی هِذَّ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا نِهایَةَ المُصْطَفی نِظافَةَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا وَدَعَ المُصْطَفی وَصَلِّ المُصْطَفی وَلایَةَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا حَبیبَةَ المُصْطَفی هِمَّةَ المُصْطَفی هِدایَةَ المُصْطَفی اَللّهُمَ ارْزُقْنا یَمینَ المُصْطَفی یَسارَ المُصْطَفی جُنُوبَ المُصْطَفی وَ سَلِّمَ تَسلیمَا وَ اِنْ یَکادُ الَّذینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِاَبْصارِهِمْ لَمّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَیَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ وَ ما هُوَ اِلاّ ذِکْرٌ لِلْعالَمینَ فَاللّهُ خَیْرٌ حَافِظاً وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ»[4].

 نماز:

از زبان امام صادقعلیه السلام به نقل از حضرت رسولصلى اللّه علیه و آله آمده که پس از برشمردن فضیلت های بسیاری که شامل کسی که این نماز و دعای بعدش را بخواند، فرمودند[5]: قسم به خداوند که مرا به حق مبعوث فرموده، اگر مرد و زنى را اولاد نشود، این نماز و دعا را بخوانند، خداوند به آنها فرزند کرم فرماید و اگر بعد از این نماز بمیرد اجر هفتاد هزار شهید داشته باشد و هنگامى که از این نماز فارغ مى شود عطا مى فرماید خدا به او به عدد هر قطره بارانى که باریده و هر گیاهى که روییده حسنه و ثوابى، و ...؛ و حضرت صادق علیه السلام فرمودند: من ضامن هستم بر او و هر روزى حق تعالى صد و شصت مرتبه به او نظر مى فرماید و کسى را که خدا بر او نظر انداخت نازل مى کند بر او رحمت و مغفرت را، و اگر کسى این نماز را بخواند و آنچه مى گوید در آن با زعفران بنویسد و با آب باران بشوید و به مجنون یا صاحب خوره و پیسى بدهد بیاشامند خدا آنها را شفا مى دهد، و اگر پدر و مادر او مشرک باشند عذاب آنها سبک مى شود. کیفیت نماز کامله این است:

پیش از ظهر جمعه چهار رکعت (دو، دو رکعتى) نماز بجا آورد. در هر رکعت ده مرتبه سوره حمد، ده مرتبه قل هو اللّه احد، ده مرتبه قل یا ایها الکافرون، ده مرتبه قل اعوذ برب الفلق، ده مرتبه قل اعوذ برب الناس، ده مرتبه آیة الکرسى و ده مرتبه سوره انا انزلناه و ده مرتبه آیه "شهد اللّه" که آیه زیر مى باشد بخواند:

«شَهِدَ اللّهُ أَنَّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ وَالْمَلاَئِکَةُ وَأُوْلُواْ الْعِلْمِ قَآئِمَاً بِالْقِسْطِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ وَمَا اخْتَلَفَ الَّذِینَ أُوْتُواْ الْکِتَابَ إِلاَّ مِن بَعْدِ مَا جَاءهُمُ الْعِلْمُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ وَمَن یَکْفُرْ بِآیَاتِ اللّهِ فَإِنَّ اللّهِ سَرِیعُ الْحِسَابِ». و چون از نماز فارغ شد، صد مرتبه استغفار کند به این طریق: «أستغفرالله رَبِّی وَ أتوب إلیِه» و صد مرتبه بگوید: «سُبْحَانَ اللهِ وَالحَمْدُ للهِ وَلا إِلَهَ إِلا الله وَالله أَکْبَرُ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ إِلا بِاللهِ العَلِیِّ العَظیم» و صد مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستد[6].[1] الکافی، ج 6، ص 9؛ خدایا مرا تنها و بی کس و وحشت زده وامگذار که سپاسگزاریم از فکر کردنم عقب بیفتد بلکه انس و عاقبت به خیری از پسر و دختر به من عنایت کن که به آنها از وحشت به آرامش برسم و و از تنهایی به انس؛ و تو را بر تمام نعمت هایت شکرگزار باشم؛ ای بسیار بخشنده؛ ای بزرگ، ای عطابخش؛ مرا از هر جهت عاقبت به خیر کن تا آنجا که به والاترین مرتبه رضایت تو از خودم به جهت راستگویی و امانت داری و وفای به عهد برسم.

[2] کتاب مکارم الأخلاق، ترجمه میر باقرى، ج‏1، ص 431

[3] مستدرک، ص 118

[4] کتاب ره توشه ی ماه رمضان

[5] بحار الانوار، ج 89، ص 372

[6] گنجینه های معنوی

امروز فرزند آوری جهاد است. اراده خدا بر این تعلق گرفته که قوم برگزیده ی خود را از میان کسانی انتخاب کند که برای خدا بچه می آورند.

در روایات ائمه معصوم سلام الله علیها به افرادی که بچه دار نمی شوند توصیه هایی شده که ذیل مقداری از آن را می آوریم:

استغفار:

روزى حسن بن علىعلیه السلام از نزد معاویه بیرون شد، یکى از دربانان معاویه، به دنبال حضرت راه افتاد، و گفت من مردى پولدارم که بچه دار نمى شوم ، چیزى به من بیاموز که خداوند به من فرزندى دهد. امام علیه السلام فرمود: بسیار استغفار کن؛ وى بسیار استغفار مى کرد که گاهى به روزى هفتاد بار مى رسید، ده پسر برایش متولد شد. این خبر به معاویه رسید، به مرد گفت: چرا از او نپرسیدى که این سخن از کجا گرفته است؟ بارى دیگر که امام علیه السلام به معاویه وارد شد. مرد همان سوال از او کرد، امامعلیه السلام فرمود: مگر گفته قرآن را نشنیدى که در داستان هود گوید: وَیَزِدْکُمْ قُوَّةً إِلَى قُوَّتِکُمْ(هود:52) و در قصه نوح گوید وَ یُمْدِدْکُمْ بِاَمْوالٍ وَ بَنینَ(نوح:11).

امام حسن مجتبیعلیه السلام به شخصی که بچّه دار نمی شد فرمودند: "بر تو باد به استغفار". آن مرد زیاد استغفار می کرد تا آنجا که گاهی در روز 700 بار استغفار می کرد، پس صاحب فرزند شد[1]. همچنین امام صادقعلیه السّلام به مردی که بچه دار نمی شد سفارش کردند: سحرها صد بار استغفار کن و اگر هم فراموش کردی قضای آن را به جا بیاور[2].

روزی ابرش کلبی نزد امام محمد باقر علیه السلام گله و شکایت کرد و گفت: فرزند ندارم، به من چیزی بیاموز که صاحب فرزند شوم. فرمود: هر روز و یا هر شب، صد مرتبه خداوند را استغفار کن[3] زیرا خداوند می فرماید: «اِسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ اِنَّهُ کانَ غَفّارا یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْکُمْ مِدْرارا وَ یُمْدِدْکُمْ بِاَمْوالٍ وَ بَنینَ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ جَنّاتٍ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ اَنْهارا».

ابی جعفرعلیه السلام به یکی از اصحاب که صاحب فرزند نمی شد فرمود: هر روز هنگام صبح و شام بگو: «سُبْحَانَ اللَّه» 70 مرتبه، و استغفار کن خداوند عزوجل را 10 مرتبه و 9 مرتبه تسبیح بگو و آن را با استغفار تمام کن که خداوند می فرماید: «اِسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ اِنَّهُ کانَ غَفّارا یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْکُمْ مِدْرارا وَ یُمْدِدْکُمْ بِاَمْوالٍ وَ بَنینَ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ جَنّاتٍ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ اَنْهارا». حاجب این دعا را بخواند و فرزند بسیار پیدا کرد، و بعد از این همواره به دیدار حضرت باقر و صادقعلیهما السلام مى شتافت. سلیمان گوید: من با دختر عمه ام عروسى کردم و این دعا را خواندم ولى فرزند نیامد، دعا را به زنم آموختم، او هم خواند و بچه دار شدیم، و دانستم که اگر زن بخواند بچه دار مى شود، و به کسانى که بچه دار نمى شدند دعا را آموختم و خواندند و فرزندان متعدد پیدا کردند[4].

مردی نزد امام محمّد باقرعلیه السلام از کمی فرزند شکایت کرد و اینکه از زنان کنیز و آزاد، طلب فرزند کرده امّا بچّه دار نشده است و حالا 60 ساله شده است. امامعلیه السلام به او فرمودند: سه روز پس از نماز عشاء و نماز صبح، 70 مرتبه «سُبْحَانَ اللَّه» و 70 مرتبه «اَسْتَغْفِرُ اللَّه» بگو و پس از آن، ذکر خود را با این گفته خدای عزّوجلّ تمام کن:»اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ اِنَّهُ کانَ غَفَّاراً یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْکُمْ مِدْراراً وَ یُمْدِدْکُمْ بِاَمْوالٍ وَ بَنِینَ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ اَنْهاراً» و در شب سوم این اعمال، با همسر خود آمیزش کن؛ به خواست خدا پسری با اعتدال به تو داده خواهد شد. آن فرد این کار را کرد و در کمتر از یک سال نور چشمی به او عطا شد[5].

مردی از کمی فرزند به امام علیعلیه السلام شکایت کرد؛ ایشان فرمودند: اسْتَغْفِرِ اللَّهَ وَ کُلِ الْبَیْضَ بِالْبَصَل؛ استغفار کن و تخم مرغ را با پیاز بخور و در جایی دیگر از امام صادق نقل شده که استغفار کن و تخم مرغ و عسل بخور.[1] بحارالانوار، ج 101، ص 86

[2] الکافی، ج 6، ص9

[3] بهتر است «أستغفرالله رَبی و أتوب إلیه» بگوید.

[4] مکارم اخلاق، باب طلب فرزند

[5] مستدرک الوسایل الشیعه، ص 121

یک یک یک یک 

خدای خوب و یکتا 

مهربان و آشنا

دوست صمیمی ما

جهان را آفریده 

چه بی کران! چه زیبا!

هرجای دنیا باشیم 

کنار ماست در ان جا


یک یک یک یک

یه خانه ی قدیمی 

مثل بهار مثل دوست 

دیدنی و صمیمی

کعبه نگین مکه 

خانه ی خوب خدا

قبله ی هر مسلمان 

قبله و قلب دنیا

روش آقای رجایی برای بیدار کردن بچه ها برای نماز صبح با توجه به اینکه در سن نوجوانی معمولا خواب بچه ها قدری سنگین است و به خصوص خواب صبح که شیرین هم هست، این بود که بالای سر بچه ها می ایستادند و با شوخی به صدای بلند می گفتند:" بلند صحبت نکنید، بچه از خواب بیدار میشه!!!" .


بچه های ما بین 6 تا 10 سال سن داشتند و چون خودشان هم مایل بودند و ذوق داشتند، لذا بلند می شدند. تأکید آقای رجایی این بود که قبل از اینکه آفتاب بزند، آنها بیدار شوند، اگر می دید آنها بیدار نمی شوند، بالای سرشان می نشست و با محبت و شوخی شانه های آنها را مالش می داد و کمی حرف می زد تا با لطافت و ملایمت بیدار شوند و بنشینند. بعد که بلند می شدند شانه های آنها را می گرفت و آنها را تا نزدیک دستشویی همراهی می کرد و قبل از رسیدن به دستشویی با شوخی یک ضربه ی ملایم با کف دست به پشت آنها می زد! با این روش های بسیار عاطفی توأم با مهر و محبت می خواست فرزندانش به نماز عادت کنند و از این امر هم خاطره تلخی نداشته باشند.

 راوی: همسر شهید محمد علی رجاییمنبع : کتاب به رنگ صبح